بینی گوشتی

آنچه در بین مردم بینی گوشتی نامیده می شود از نظر علمی بینی با پوست ضخیم می باشد که در موارد نسبتا زیادی با غضروف های ضعیف و نازک همراه می باشد.نتایج نهایی جراحی بینی در این بینی ها به  پارامتر های مختلفی بستگی دارد که میزان ضخامت پوست از مهمترین آنها می باشد، یعنی هر چقدر پوست ضخیم تر باشد نتایج عمل دماغ گوشتی محدود تر خواهد شد. همچنین نوع و علت پوست ضخیم نیز در نتایج جراحی زیبایی بینی گوشتی دارای اهمیت می باشد. این ویژگی ارتباطی با اندازه بینی نداشته و حتی بینی های کوچک نیز ممکن است پوست ضخیم داشته باشند و بر عکس گاهی بینی های بزرگ پوست غیر ضخیم داشته و بزرگی بینی بدلیل غضروفهای حجیم می باشد. به همین دلیل تشخیص بینی به اصطلاح گوشتی در مواردی تنها با معاینه توسط جراح امکان پذیر می باشد.

 

بینی گوشتی در اصفهان - دکتر مجلسی

 

ویژگی های بینی گوشتی

تقریبا نیمی از جمعیت جهان دارای بینی های پهن و بزرگی هستند. که این موضوع باعث شده است ، این نوع بینی کاملا طبیعی و معمول به نظر بیاید. در صورتی که بینی گوشتی داشته باشید متوجه خواهید شد که در زمان خندیدن یا گریه کردن پهنای آن بیشتر می شود.

به طور کلی می توانیم ویژگی های دماغ گوشتی را به طور ذیل بیان کنیم:

  • بینی های گوشتی دارای نوک بینی بزرگ، پهن و در مواردی نوک بینی افتاده هستند.
  • در زیر پوستشان بافت های همبند بسیار زیادی وجود دارد.
  • اغلب دارای غضروف های ضعیف در قسمت پایینی و کناری بینی هستند.اغلب این نوع بینی ها استخوان و ساختار بسیار ضعیف تری از بینی استخوانی دارند.
  • دارای پوست ضخیم و غدد چربی فراوانی در نوک بینی هستند.
  • بافت غضروف بسیار نرم بوده و دارای قابلیت ارتجاعی بسیار زیادی می باشد.
  • جزئیات بینی های استخوانی در این نوع بینی قابل رویت نمی باشد.

انواع پوست های ضخیم

در حقیقت پوست های ضخیم به سه گروه تقسیم می شوند شامل :

  • چربی زیر جلدی زیاد
  • لایه درم ضخیم
  • فعالیت و تعداد زیاد غدد سباسه

فاکتور تاثیر گذار دیگر قوام و استحکام غضروفهای بینی است که هر چقدر مستحکم تتر باشد با نتایج بهتر همراه خواهد بود. بهترین جراح بینی گوشتی اصفهان پس از معاینه و ارزیابی ویژگی های مذکور به شما خواهد گفت جراحی تا چه اندازه انتظارات شما را بر آورده خواهد کرد. به خاطر داشته باشید چنانچه پوست ضخیم و چرب و غضروف های ضعیف دارید، انتظارات شما از نتایج عمل دماغ گوشتی باید واقع بینانه باشد و بدانید امکان کاهش اندازه بینی در این موارد محدود و حتی گاهی جهت فرم دهی و شکیل تر نمودن بینی نیاز به تقویت اسکلت غضروفی بینی و در نتیجه افزایش اندازه بینی می باشد.

 

عمل بینی گوشتی در تهران

 

عمل بینی گوشتی مردان و زنان

همانطور که گفته شد در جراحی این نوع دماغ ها هر چقدر میزان ضخامت پوست بینی بیشتر و بزرگ تر باشد تاثیر زیادی در نتیجه بدست آمده دارد. هر چه دماغ گوشتی تر باشد نیاز به دقت و تمرکز بیشتری دارد و امکان دستیابی به نتیجه عمل مناسب و دلخواه کمتر می شود. به همین علت این نوع جراحی بینی در میان مردان و زنان تفاوت کمتری دارد.
در واقع می توانیم بگویم تفاوت در جراحی بینی گوشتی زنان و مردان در فرم نهایی بینی کمتر است.
اغلب در بینی های گوشتی امکان کوچک تر کردن بینی وجود ندارد و جراح با تقویت ساختار غضروفی برای رسیدن به فرم زیباتر بینی تلاش می کند .

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی:

از مهم ترین و متداول ترین سوالاتی که بیشتر متقاضیان جراحی زیبایی بینی می پرسند، تفاوت بینی های گوشتی و استخوانی می باشد. مهم ترین عامل تعیین کننده در هر دو بینی ضخامت پوست اطراف بینی می باشد. دماغ های گوشتی دارای اسکلت ظریف تر و پوستی ضخیم است در حالی که بینی استخوانی دارای اسکلت محکم تر و پوستی نازک تر می باشد. بیشتر افراد فکر می کنند که بینی قوز دار جزء دسته بینی های استخوانی هستند، در حالی که در هر دو نوع ممکن است استخوان دارای قوز باشد که در این صورت پوست نوک بینی و کناره های آن تعیین کننده نوع بینی هستند.

نحوه تشخیص دماغ های گوشتی

روش زیر یکی از راههای تشخیص دماغ گوشتی از استخوانی می باشد که تمامی افراد می توانند با انجام آن تا حدودی نوع بینی خود را تشخیص دهند. برای این کار باید پوست اطراف بینی خود را با دو انگشت اشاره کمی فشار دهید. پس از آن در صورتی که دماغ شما پوشستی ضخیم داشته باشد از سوراخ ها و منافذ ریزی که بر روی پوستتان وجود دارد ترشحات زرد رنگ بیرون می زند. در حالی که در بینی های استخوانی این عمل رخ نخواهد داد.

 

 

بینی گوشتیبینی گوشتی - دکتر علیرضا مجلسی

 

نتیجه جراحی بینی گوشتی

بسیاری از مراجعه کنندگان در مورد دماغ  های به اصطلاح گوشتی این پرسش را مطرح می نمایند که آیا احتمال برگشت با گذشت زمان وجود دارد ؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت با تکنیک های جدید جراحی و تلاش برای تقویت استحکام ساختار غضروفی به جای تکنیک های تضعیف کننده گذشته ، امروزه احتمال پایدار ماندن نتایج در بلند مدت به مراتب بیش از گذشته می باشد.

نکته حائز اهمیت دیگر در بینی های گوشتی آهسته تر بودن روند کاهش ورم دماغ می باشد و اگرچه بخش قابل توجهی از تورم در ماه های ابتدایی کاهش می یابد ولی بر طرف شدن کامل تورم و مشخص شدن شکل نهایی بینی گاهی ممکن است حتی نزدیک به دو سال طول بکشد.

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی گوشتی

قطعا با کورتون و دارو های استروئیدی آشنایت دارید. پزشکان از این نوع دارو ها برای کاهش تورم بعد از جراحی و جلوگیری از به وجود آمدن جای زخم یا به عبارتی اسکار بر روی پوست استفاده می کنند. همانطور که گفته شد شدت ورم دماغ های گوشتی پس از انجام فرایند جراحی بسیار بیشتر از دماغ های استخوانی می باشد. همچنین به وجود آمدن اسکار بر روی این دسته از بینی ها امری محتمل است. در چنین شرایطی جراح با تزریق این ماده موارد ذکر شده را کاهش و برطرف می سازد. به طور معمول تورم ناشی از عمل بینی های گوشتی باید پس از گذشت 14 روز برطرف شوند. اما در برخی از موارد به دلایل مختلف از قبیل گوشتی بودن دماغ ، این امکان وجود دارد تا ورم حتی تا یک سال و یک سال و نیم بعد از عمل نیز باقی بماند. در این مواقع پزشک با توجه به میزان تورم ، یک یا چند واحد کورتون به ناحیه تحت درمان تزریق می کند. تزریق این ماده باعث افزایش سرعت بهبودی و کاهش تورم موجود در ناحیه تحت درمان می شود.

همانطور که گفته شد احتمال به وجود آمدن اسکار در میان پوست بینی و استخوان یا غضروف بسیار زیاد است به گونه ای که می تواند ظاهر بینی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. پیشروی بافت اسکار به قسمت های مختلف ، مانع از سازگار شدن و تطابق پیدا کردن پوست با فرم جدید بینی می شود. از همین رو بهترین جراح بینی در اصفهان ، تهران ، شیراز و سایر شهر ها ایران برای از بین بردن این بافت زائد و جلوگیری از تشکیل آن از این دارو استفاده می کند.

چسب زدن بینی پس از جراحی بینی گوشتی

یکی از مهم ترین سوالاتی که متقاضیان عمل بینی گوشتی از پزشک خود می پرسند این است که تا چه زمانی باید بینیمان را چسب بزنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم مدت زمان و نحوه چسب زدن بینی بعد از عمل جراحی در روند بهبودی و تثبیت فرم بینی تاثیر گذار می باشد. چسب بینی به کاهش ورم بینی کمک بسیار زیادی می کند. از آنجایی که  تورم در بینی های گوشتی بسیار زیاد می باشد و ممکن است برای مدت طولانی تری باقی بماند نیاز است تا افرادی که بینی آن ها گوشتی است بعد از عمل برای زمان بیشتری از چسب استفاده کنند. این مدت زمان حداقل 3 ماه در نظر گرفته شده است. در برخی از موارد نیز دیده شده است که حتی پس از گذشت چندین سال از عمل جراحی بینی گاهی اوقات ورم کند. در چنین شرایطی فرد می تواند شب ها قبل از خواب بر روی بینی خود چسب بزند و صبح روز بعد شاهد کاهش ورم و از بین رفتن او باشد.

مراقبت های قبل و بعد از این جراحی

برای شستشو سر خود بعد از انجام جراحی بینی گوشتی می توانید از تکنیکی که آریشگر ها برای شستشوی سر مشتریان خود استفاده می کنند ؛ استفاده فرمایید تا بینی و گچ آن خیس نشود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر علیرضا مجلسی

دکتر علیرضا مجلسی، دارای بورد تخصصی گوش، حلق، بینی و جراحی سر و گردن، از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، با بیش از ۱۵ سال سابقه جراحی زیبایی در ایران هستند و یکی از بهترین جراحان بینی در اصفهان محسوب می‌شوند.

نظرات

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها