بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چیست ؟ بلفاروپلاستي یا جراحی زیبایی پلک یکی از انواع جراحی های زیبایی صورت می باشد که به منظور جوانسازی یا بهبود ظاهر پلک های بالا یا پایین انجام می گیرد. با انجام این عمل می توان افتادگی پوست پلک ، نمای پف آلود و ناهمواری های ناشی از برجستگی یا قرار گیری نامناسب کمپارتمان های چربی اطراف چشم را بهبود بخشید. برای انجام عمل پلک باید به بهترین جراح پلک شهر خود مانند دکتر علیرضا مجلسی بهترین جراح پلک اصفهان مراجعه کنید.

 

بلفاروپلاستی

 

باید دقت نمود گاهی نمای پف آلود پلک ها ناشی از تجمع مایع بین بافتی یا همان ورم می باشد که با جراحی بلفاروپلاستی قابل اصلاح نمی باشد و پزشک با شرح حال و معاینه پیش از عمل این موارد را تشخیص داده و شما را راهنمایی خواهد نمود.

در سالهای اخیر با آگاهی از اهمیت حفظ حجم و پری (Fullness) نواحی اطراف چشم ها در ایجاد ظاهری جوانتر و چشمانی جذاب تر، عمل پلک در اصفهان از شیوه های قدیمی تر برداشت زیاد چربی و عضله پلک ها که گاهی منجر به ایجاد نمای گود رفته در اطراف چشم می گردید به تکنیک های نوین حداقل برداشت بافت های مذکور تغییر نموده است.

بلفاروپلاستی پلک بالا

جراحی پلاستیک پلک بالا به منظور جوانسازی یا بهبود ظاهر پلک بالا از طریق اصلاح افتادگی پوست پلک و در مواردی برداشت مختصر یا جابجایی چربی انجام می گیرد. در مواردی که افتادگی شدید پوست پلک بالا رخ داده، عمل پلک  سبب بهبود میدان بینایی می شود. جراحی زیبایی پلک تقریبا در تمام موارد با بی حسی موضعی انجام می شود. بخیه ها روز چهارم تا ششم برداشته می شود. مراقبت های بعد از جراحی پلک را باید جدی گرفت و به مقاله مربوط به آن مراجعه نمایید.

بلفاروپلاستی پلک پایین

جراحی پلاستیک پلک پایین به منظور جوانسازی یا بهبود ظاهر پلک پایین از طریق اصلاح برجستگی و ناهمواری های زیر چشم (که می تواند بدلیل برجستگی چربی پیرامون چشم در هر سنی یا تحلیل رفتن یا جابجایی چربی گونه بدنبال افزایش سن رخ دهد ) انجام می گیرد.

در مواردی که تنها برجستگی چربی وجود دارد می توان تنها از طریق برش سطح داخلی پلک پایین و بدون هر گونه برش در سطح پوست جراحی پلک را انجام داد ولی در مواردی که نیاز به برداشت پوست نیز می باشد برش پوست در زیر لبه پلک پایین لازم است.

 

بلفاروپلاستی

 

زیباشناسی چشم ها و ناحیه پیرامون آن

در پژوهش هایی که انجام گرفته مشخص گردیده که بیشترین بخشی از صورت که مورد توجه بیننده قرار می گیرد ناحیه چشم ها می باشد. چشم ها بیان کننده حالت احساسی و هیجانی ما می باشند. تغییراتی همچون افتادگی و چین خوردگی پوست پلک ها که بتدریج با افزایش سن ایجاد می شود می تواند به چهره فرد ظاهری خسته و غمگین دهد. متغیر دیگر تاثیرگذار بر زیبایی چشم ها که بویژه در سال های اخیر بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته، حجم و پری (Fullness)  اطراف چشم ها می باشد.

در واقع ارتباط پلک ها به چشم مانند قابی برای تصویر می باشد. تحلیل رفتن و کاهش حجم بافت های اطراف چشم ها با ایجاد نمای گود رفته در پیرامون چشم ها سبب می گردد که تمرکز نگاه بیننده از چشم کاهش یابد. در مقابل پری (fullness) مناسب و یکنواخت در پیرامون چشم سبب می شود نگاه بیننده بیشتر بر چشم متمرکز گردد و چشم ها جذاب تر و نافذ تر به نظر رسد.

زیبایی شناسی چشمان جانوران

برای درک بهتر عمل بلفاروپلاستی در بعضی مقالات زیباشناسی صورت به بررسی و مقایسه مدل های جانوری پرداخته شده است.بر اساس این یافته ها یکی از عوامل اصلی که باعث می گردد چشمان گربه سانان (تصویر-1) نافذ و تاثیر گذار ولی چشمان پریمات ها (تصویر-2) غمگین و خسته به نظر آید همین تفاوت در حجم و پری اطراف چشم ها می باشد.

البته مواردی دیگری همچون موقعیت قرارگیری شیار پلک فوقانی، نحوه قرارگیری محور چشم، فاصله بین چشم و ابرو، موقعیت و شکل ابروها نیز از عوامل موثر بر زیبایی چشم ها می باشند. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه نمود تفاوت استانداردهای زیبایی درآقایان و خانم ها می باشد که این اصل در ناحیه پیرامون چشم ها نیز حکم فرما می باشد. بعنوان مثال فاصله مطلوب بین چشم و ابرو در خانم ها بیشتر از آقایان می باشد.

 

تصویر – 1

تصویر – 2

تصویر – 3

شایع ترین عوارض عمل بلفاروپلاستی

به دلیل پیچیدگی و ماهیت پیچیده آناتومی پلک، ممکن است پس از جراحی عوارضی برای افراد به وجود می آید که می توان میزان آن ها را با انجام بعضی از نکات مراقبتی کاهش داد. علاوه بر آن انتخاب یک پزشک مهار و با تجربه تاثیر بسیار زیادی در نتیجه جراحی و کاهش عوارض احتمالی به وجود آمده دارد. عوارض کوتاه مدت و جانبی عمل پلک شامل موارد زیر می شود:

 • تورم و کبودی

کبودی و تورم یکی از رایج ترین عارضه های به وجود آمده بعد از عمل پلک می باشد که تقریبا تمامی افراد مراجعه کننده آن را تجربه کرده اند. برای کاهش شدت آن ها باید از چندین هفته قبل آمادگی پیدا کنید، به عنوان مثال از مصرف دارو های ضد انعقاد خون اجتناب نمایید. داشتن کبودی بیش از حد موجب طولانی شدن دوره بهبودی، ایجاد عفونت و تغییر رنگ پوست خواهد شد. برای کاهش ورم و قرمزی آثار برش ها می توانید از کرم های ویتامین E يا كرم هایی که پزشک معالج تجویز می کند استفاده نمایید. البته لازم به ذکر است که در زمان ماساژ کرم بر روی پلک ها نباید فشار زیادی ایجاد کنید.

 • باز شدن زخم ها

در صورتی که از یک پزشک بی تجربه برای انجام عمل بلفاروپلاستی کمک بگیرید ممکن است وی از بخیه های نامناسب استفاده نماید یا به گونه ای بر روی پلک ها بخیه بزند که بعد از باز و بسته کردن پلک باز شوند. به همین علت باید در انتخاب جراح دقت بسیار زیادی کنید. بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که در این زمینه تجربه بسیار زیادی داشته باشد. باز شدن بخیه ها می تواند عوارضی همچون عفونت، بدخوابی و ترومای جزئی به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است زخم هایی که بر اثر برش لیزر به وجود می آیند، به طور معولا بعد از گذشت 7 الی 8 روز برطرف خواهند شد.

 • عدم ایجاد تقارن در پلک ها

برش های نامتقارن موجب ایجاد ناهنجاری در پلک ها خواهد شد. از همین رو پزشک باید در زمان ایجاد برش ها و بخیه کردن آن ها دقت بسیار زیادی را خرج نماید. لازم است گفته شود که از آن جایی که بعد از جراحی چشم ها کمی تورم و کبودی دارند شما قادر به تشخیص متقارن بودن آن ها نیستید از همین رو بهتر است تا بهبودی کامل صبر کنید و در این امر زود قضاوت نکنید.

 

بلفاروپلاستی

 

 • تصحیح بیش از حد پلک ها

همانطور که گفته شد جراحی بلفاروپلاستی برای برداشتن پوست های اضافی و بازگرداندن زیبایی به چهره افراد انجام می شود. چنانچه جراح بیش از نیاز پوست را برش دهد مشکلات بسیار زیادی مانند عدم توانایی بستن چشم ها و خشک شدن آن ها برای فرد به وجود آید.

 • خشک شدن چشم ها

این عارضه نیز در این نوع جراحی شایع بوده و به همین علت پزشک برای شما قطره های چشمی تجویز می کند که شما باید به طور مرتب و در زمان های معین استفاده کنید.

 • تاری دید و دوبینی

تاری دید و دوبینی از دیگر عارضه های به وجود آمده بر اثر بلفاروپلاستی بالا و پایین است که پس از گذشت مدتی از بین خواهد رفت.

نکات مورد نیاز بعد از بلفاروپلاستی

پس از اتمام جراحی زیبایی پلک و درمان افتادگی پلک‌ها ، مواردی توسط پزشک متخصص تجویز شده که می بایست به دقت رعایت شود. اشتباه و یا حتی کوچک‌ ترین کوتاهی در این خصوص می ‌تواند منجر به عفونت چشم‌ ها ، آسیب بینایی چشم و موارد جبران ناپذیر دیگر شود. مواردی که سبب اخذ نتیجه مطلوب از این پروسیجر می‌ شود ، استفاده از داروها و پمادهایی است که استفاده آن ها از سوی پزشک توصیه شده است. این داروها به جهت کاهش درد و پیشگیری از عفونت می باشد که به نرم شدن پلک‌ ها و کمک به باز و بسته شدن آن ها کمک شایانی می کند. همچنین مصرف این پمادها در رفع جای زخم بلفاروپلاستی کمک شایانی می کند.

 • از مصرف قلیان ، الکل ، سیگار و غیره به مدت دو هفته پس از جراحی زیبایی پلک اجتناب کنید.
 • در صورتی که به شنا ، حمام با آب داغ  و سونا علاقه مند هستید ، می توانید این موارد را به دوره های بعد از درمان منتقل کنید. زیرا تا زمان اجازه پزشک می بایست از انجام آن ها دوری نمایید.
 • تا زمان اجازه پزشک ، داروهای رقیق ‌کننده خون را مصرف نکنید و مصرف داروهای گیاهی و مکمل‌های ورزشی را تا دو هفته کنار بگذارید.
 • برای کاهش درد و ورم پلک خود از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • پس از بلفاروپلاستی نباید آرایش کرده و از لنزهای مصنوعی تا زمان اجازه پزشک دوری نمایید.
 • برای حمام و شستشوی صورت خود می بایست طبق دستور متخصص عمل نمایید و به هیچ عنوان چشم‌هایتان را ماساژ نداده ، نخارانید و با حوله زبرخشک نکنید.
 • از نگاه طولانی ‌مدت به کتاب ، گوشی ، کامپیوتر و غیره که سبب فشار به چشم‌ ها و تحمل درد می شود بپرهیزید.

مزایای بلفاروپلاستی

 • طبیعی شدن چهره متقاضی بعد از عمل
 • جوانی بیمار و بالا رفتن اعتماد به نفس ایشان
 • سرپایی بودن این پروسه زیبایی و عدم نیاز به بستری و بیهوشی
 • دائم و همیشگی بودن تبحر پزشک و همچنین سن مناسب متقاضی
 • مطلوب بودن زاویه دید مراجعه کننده
 • رفع افتادگی پلک ها

 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر علیرضا مجلسی

دکتر علیرضا مجلسی، دارای بورد تخصصی گوش، حلق، بینی و جراحی سر و گردن، از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، با بیش از ۱۵ سال سابقه جراحی زیبایی در ایران هستند و یکی از بهترین جراحان بینی در اصفهان محسوب می‌شوند.

نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها